Skip to content

dubrava.hr

službeni portal zagrebačke dubrave

Primary Menu
  • Kvart
  • Najnovije
    • Vijesti
    • Sport
    • Kultura
    • Crna kronika
  • Sportski klubovi
    • Borilački Sportovi
    • Automobilizam
    • Drugi sportovi
    • Rekreacija
    • Biciklizam
    • Rukomet
    • Nogomet
    • Košarka
  • Podaci o kvartu
    • Zemljopis
    • Stanovništvo
    • Povijest
    • Uprava
    • Podaci o kvartu
  • Prijevoz
    • Autobusi
    • Tramvaji
    • Vlakovi
  • Ustanove
    • Javne Službe
    • Dječji vrtići
    • Srednje škole
    • Osnovne škole
    • Društva, klubovi, savezi, udruge
    • Crkve, samostani i župni uredi
    • Humanitarne i socijalne institucije
  • Kulturne Ustanove
    • Knjižnica
    • Galerije
    • Kazalište
    • Ples
    • Edukacija
  • Kalendar
  • Galerija
Light/Dark Button
Subscribe
  • Home
  • Najnovije
  • Kultura
  • Izložba Gordane Bakić
  • Kultura

Izložba Gordane Bakić

Urednik 6 veljače, 2026
Gordana-Bakic-5

U Galeriji Vladimir Filakovac, Dubrava 51 a, otvorit će se 16. veljače u 19 sati izložba Gordane Bakić pod nazivom „Sinkrorasteri“. Izložba se može razgledati do 19. ožujka 2026., radnim danom od 10 do 20 sati. Ulaz je besplatan.

U traganju za beskonačnim mijenama

Crtež je osnova svih likovnih medija. Bez tog izraza sastavljenog od točki i linija izvedenih olovkom, ugljenom, tušem, kredom ili nekim sličnim sredstvom na papiru ne bi danas bilo umjetnosti kakvu poznajemo. Kod crteža je svejedno radi li se o skici za neko veće djelo ili o detaljno razrađenom umjetničkom radu, jer i jedno i drugo ima svoju vrijednost.

Želja je svakog umjetnika proširiti horizonte unutar zadanog medija i ostaviti trajni trag na likovnoj sceni, hvatajući duh vremena. Da bi on bio što vidljiviji i postojaniji, potrebno je puno odricanja i rada ne bi li se stvorili opusi koji će svojim originalnim i iskrenim pristupom oblikovati samu estetiku društva, nametnuti nove trendove i davati nove odgovore o budućnosti same umjetnosti.

Jedna od takvih autorica jest i nagrađivana akademska slikarica Gordana Bakić, koja u svojim djelima provlači crtež kao konstrukt svojih lucidnih ideja koje se šire izvan zadanog formata, koristeći pritom tuš, olovku, drvenu bojicu, flomaster…, ne bi li zabilježila sve te vizualne transformacije.

Iako su joj radovi na prvi pogled apstraktnog karaktera, djeluju nam kao da inspiraciju crpi iz prirode, ali one nevidljive, koja se nazire tek kad pomnije zavirimo u mikroskop gdje u trenu otkrivamo čudnovate, fantastične svjetove. Autorica analitički pristupa svakom sljedećem ciklusu na sebi svojstven način, bilježeći brojne mogućnosti kompozicija i likovnih pristupa zadanoj temi koju karakterizira preciznost i slojevitost duktusa. Isprepletene forme podsjećaju kao da se nalazimo ispred nekog nepoznatog organizama koji nam cijelo vrijeme stvara osjećaj nelagode.

Već od Akademije likovnih umjetnosti, na Nastavničkom smjeru u klasi prof. Zlatka Kesera, Gordana Bakić pokazala je izvanrednu nadarenost izrađujući crteže koje je krasila izražajna unutarnja ekspresija gdje je minimalno koristila boju ne bi li istaknula svoje prepoznatljive teksture, čime je odskočila od svojih kolegica i kolega, zasluživši Rektorovu nagradu. Svoju pažnju usmjerila je na teksture prepune ritmova, ali i mehaničkih ponavljanja imitirajući stroj, tj. ploter, dodirujući pritom intuitivne sfere metafizičkog. U njezinim maštovitim crtežima nema nepotrebnih bjelina, jer je svaki centimetar papira gotovo opsesivno popunjen kao da ima strah od praznog prostora i upravo u tom minucioznom „tkanju“ pronalazi potreban mir i utočište spram svijeta u kojem dominira površnost i kaos.

Također, zahvaljujući dragocjenom iskustvu, dok je radila u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu kao kazališna slikarica, Bakić počinje povećavati formate do gigantskih razmjera, ali i promišljati o samom prostoru gdje će ih prezentirati, što je kulminiralo s izložbom „Različita slika“, održanom u Meštrovićevu paviljon HDLU-a u Zagrebu, 2023. godine, stvorivši impozantno, monumentalno djelo. Magistrirala je 2011. godine na Akademiji za likovnu umetnost in oblikovanje u Ljubljani slikarstvo kod prof. Bojana Goreneca, što joj je proširilo vidike, ne libeći se eksperimentirati i koristiti neke druge materijale osim papira i platna.

Gordana Bakić je oduvijek bila beskompromisna, slijedeći vjerno instinkte ne bi li dosegla zadovoljavajući koncept, usavršavajući pritom crtaće i slikarske tehnike i nadograđujući svoj stil novim elementima. U svemu tome vidljiva je ideja svijeta kao jedinstvenog organizma u kojem vlada kolektivni um, koji je razradila i iz plošnog medija hrabro prenijela u ambijentalnu instalaciju, zadržavajući osjećaj za detalj po kojem je i inače poznata. Njezini crteži postaju tako fragmenti neke veće cjeline, koje često spaja u objekte ili frizove, prateći zadanu arhitekturu izložbenog prostora ili usmjeravajući pažnju na sam rad koji se može višeznačno iščitavati, pružajući gledatelju nezaboravan doživljaj.

Sva ta kreativna energija, produktivnost, kao i radna etika, Gordanu Bakić podigla je na pijedestal izvrsnosti, stoga je možemo slobodno usporediti s glasovitom umjetnicom Nives Kavurić-Kurtović, koja je također svoju inspiraciju pronašla upravo u crtežu, odgojivši brojne generacije kao profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Ono što ih veže jest i status akademkinja koje im je dodijelila Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, prepoznavši njihov snažan doprinos hrvatskoj umjetnosti i kulturi. Bakić je predano nastavila svojim smirenim i usredotočenim pristupom uspješno odgajati buduća pokoljenja, prenoseći im vlastito iskustvo, ali kritički i dobronamjerno ih pratiti kroz likovno sazrijevanje, što je i rezultiralo s nekoliko zapaženih izložbi diplomskih radova njezinih studenata iz klase.

U Galeriji Vladimir Filakovac autorica se ponovo vraća svojim korijenima, izlažući crno-bijele radove u kombiniranoj tehnici, dimenzija 70×100 cm, u kojima je vidljiva sva njezina poetska dramatika te raskošna usložnjenost ritmova i tekstura. Ovog puta umjetnica u radovima ističe nešto više bjeline, a postupkom otiskivanja raznolikih matrica na papir suprotstavlja svoja emocionalna i duhovna stanja. U središtu Galerije smješta trodimenzionalni konstrukt sastavljen od raznovrsnih recikliranih materijala koje čine njezini crteži, grafike i slike starijeg datuma, koje zatim intuitivno veže i pomiruje s ostalim radovima u nedjeljivu cjelinu, pri čemu izložbeni prostor poprima značajke materičnog mikrosvijeta u preobrazbi gdje gledatelji postaju njegovi aktivni sudionici. 

Na nedavnom otvorenju samostalne izložbe u Galeriji Spirit of Art u Zagrebu Gordana Bakić najbolje je opisala svoju specifičnu metodologiju rada: … Svaki novi prikaz svojevrsno je putovanje u neistražene prostore koji se kontinuirano mijenjaju i međusobno prožimaju. Idejnim konceptom izložbe želja mi je nastaviti istraživanje imaginarnih i introspekcijskih polja, nastaviti transformiranje elemenata kojima je početna pozicija objekt/predmet/zbilja, a koji kontinuirano traže nove oblike. Razvoj tih elemenata je nepredvidljiv, u svom stalno traganju možda potpuno prepušten beskonačnoj mijeni.

Svebor Vidmar

[See image gallery at ck-dubrava.hr]

Gordana Bakić rođena je 28. ožujka 1972. u Zagrebu. Godine 1986. upisuje Školu primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, smjer grafički dizajn, a maturirala je 1990. Iste godine upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, studij Likovne kulture na Nastavničkom odsjeku. Diplomirala je u klasi prof. Zlatka Kesera 2001. godine. U razdoblju 2002. – 2012. radila je kao slikarica u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu na oslikavanju scenografija. Godine 2006. upisuje poslijediplomski studij na Akademiji za likovnu umetnost in oblikovanje u Ljubljani, smjer Slikarstvo (mentor prof. Bojan Gorenec), a magistrirala je 2011. s temom „Strukturiranje cjeline autorecikliranjem“. Od 2012. zaposlena je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, sada u zvanju redovite profesorice, u dijelu umjetničkog područja: Likovne umjetnosti, umjetničkog polja: Slikarstvo. Članica je HDLU-a od 1996. godine. Godine 2020. izabrana je za članicu suradnicu, a 2024. za redovitu članicu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Do sada je sudjelovala na više od 70 skupnih i 40 samostalnih izložbi. Objavljena joj je umjetnička monografija (2016.) i autorica je dviju umjetničkih knjiga (Uzorak kretanja i Različita slika, 2022.). Dobitnica je Nagrade Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU) za najbolju mladu umjetnicu (2003.), Grand Prix-a za slikarstvo Hrvatske poštanske banke (2007.), Nagrade HDLU za izložbu Obnavljanje (2018.) te Nagrade Nives Kavurić-Kurtović Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu za sveukupni (umjetnički, stručni i pedagoški) dvogodišnji rad (2024.).

*Centar kulture Dubrava zadržava pravo izmjene programa.

 
Centar kulture Dubrava
Cerska 1, 10040 Zagreb
tel. 01 2050 030
[email protected]
Facebook Centar kulture Dubrava

Kulturni centar i Infocentar
Dubrava 51 a, 10040 Zagreb
tel. 01 2050 050
www.ck-dubrava.hr
[email protected]

Dječje kazalište Dubrava
Cerska 1, 10040 Zagreb
tel. 01 2050 038
[email protected]
www.kazalistedubrava.hr
Facebook Kazalište Dubrava

Izvor: ck-dubrava.hr

Post navigation

Previous: Prepoznajete li osobu s fotografija?
Next: Kazališni fašnik u Dječjem kazalištu Dubrava

Slične Vijesti

Fasnik-17.2-300-scaled
  • Kultura

Kazališni fašnik u Dječjem kazalištu Dubrava

Urednik 6 veljače, 2026
Fani-Gluic-3
  • Kultura

Izložba Fani Gluić i Ane Mendeš

Urednik 6 veljače, 2026
aracataca
  • Kultura

Zvučni zid u Dubravi: Aracataca

Urednik 6 veljače, 2026

Vlakovi

Čulinec
↦
Glavni Kolodvor
↦
Čulinec
Trnava
↦
Glavni Kolodvor
↦
Trnava
Čulinec
↦
Sesvete
↦
Čulinec
Trnava
↦
Sesvete
↦
Trnava

Autobusne Linije

DUBRAVA

205 Dubrava - Markuševec - Bidrovec

206 Dubrava - Miroševec

208 Dubrava - Vidovec

209 Dubrava - Cucerje - G. Cucerje

210 Dubrava - Stud. grad - Klin

213 Dubrava - Jalševec

214 Koledinecka - Resnicki gaj

223 Dubrava - Trnovcica - Dubec

230 Dubrava - Granešinski Novaki

232 Dubrava - Jazbina

269 Borongaj - Ses. Kraljevec


DUBEC

212 Dubec - Sesvete

223 Dubec - Trnovčica - Dubrava

224 Dubec - Novoselec

231 Dubec - Borongaj

261 Dubec - Sesvete - Goranec

262 Dubec - Sesvete - Planina Donja

263 Dubec - Sesvete-Kašina - Pl.Gornja

264 Dubec - Sesvete - Jesenovec

267 Dubec - Markovo Polje

270 Dubec - Sesvete - Blaguša

271 Dubec - Sesvete- Glavnica Donja

272 Dubec - Sesvete - Moravče

273 Dubec - Sesvete - Lužan

274 Dubec - Sesvete - Laktec

279 Dubec - Novi Jelkovec

280 Dubec - Sesvete - Šimuncevec


Noćna linija - 212 Dubec - Sesvete

Tramvajske Linije

[4] Dubec - Savski most

[5] Dubrava - Prečko

[7] Dubec - Sopot

[11] Dubec - Črnomerec

[12] Dubrava - Ljubljanica

[34] Dubec- Ljubljanica - Noćna linija

Karta tramvajskih linija

Sportski Klubovi

Ne Propustite

foto%20pol%20auto%201
  • Crna kronika

Zagrebačka policija razotkrila niz kaznenih djela krađa u tramvajima

Urednik 8 veljače, 2026
crna-kronika
  • Crna kronika

Požar osobnih automobila u Dubravi – Oštećenje tuđe stvari (nadopuna Informacije od 5. veljače)

Urednik 6 veljače, 2026
aracataca
  • Kultura

Zvučni zid u Dubravi: Aracataca

Urednik 6 veljače, 2026
Fani-Gluic-3
  • Kultura

Izložba Fani Gluić i Ane Mendeš

Urednik 6 veljače, 2026
Udruga Dubrava
  • Autobusi
  • Automobilizam
  • Biciklizam
  • Borilački Sportovi
  • Cookie Policy (EU)
  • Crkve, samostani i župni uredi
  • Dječji vrtići
  • Drugi sportovi
  • Društva, klubovi, savezi, udruge
  • Dubrava u Srcu
  • Edukacija
  • Galerije
  • Humanitarne i socijalne institucije
  • Javne Službe
  • Kalendar
  • Kazalište
  • Knjižnica
  • Košarka
  • Nogomet
  • Osnovne škole
  • Ples
  • Podaci o kvartu
  • Povijest
  • Rekreacija
  • Rukomet
  • Srednje škole
  • Stanovništvo
  • Tramvaji
  • Uprava
  • Uvjeti korištenja
  • Vlakovi
  • Zeleni otok
  • Zemljopis
Copyright © dubrava.hr - sva prava pridržana | MoreNews by AF themes.
Upravljanje pristankom

Kako bismo pružili najbolja iskustva, koristimo tehnologije poput kolačića za pohranu i/ili pristup informacijama o uređaju. Pristanak na ove tehnologije omogućit će nam obradu podataka kao što su ponašanje pregledavanja ili jedinstveni ID-ovi na ovoj stranici. Nedavanje pristanka ili povlačenje pristanka može negativno utjecati na određene značajke i funkcije.

Funkcionalni Uvijek aktivni
Tehnička pohrana ili pristup strogo su potrebni za legitimnu svrhu omogućavanja korištenja određene usluge koju je pretplatnik ili korisnik izričito zatražio ili isključivo za provedbu prijenosa komunikacije putem elektroničke komunikacijske mreže.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Tehnička pohrana ili pristup koji se koristi isključivo u anonimne statističke svrhe. Bez sudskog poziva, dobrovoljnog pristanka vašeg davatelja internetskih usluga ili dodatnih zapisa treće strane, informacije pohranjene ili dohvaćene samo u tu svrhu obično se ne mogu koristiti za vašu identifikaciju.
Marketing
Tehnička pohrana ili pristup potrebni su za izradu korisničkih profila za slanje oglasa ili za praćenje korisnika na web stranici ili na nekoliko web stranica u slične marketinške svrhe.
  • Upravljajte opcijama
  • Upravljanje uslugama
  • Upravljanje {vendor_count} vendorima
  • Pročitajte više o ovim svrhama
Pogledaj postavke
  • {title}
  • {title}
  • {title}